The Alchemist (দ্য এলকেমিষ্ট)

(by, Paulo Coelho মূল: পাওলো কোৱেলহো) 
পাতনি

*********************************** 
এলকেমিষ্টজনে যাত্ৰীবোৰৰ কোনোবা এজনে কিনি থৈ যোৱা কিতাপ এখন হাতত তুলি ললে। পাতবোৰ লুটিয়াই যাওঁতে তেওঁৰ নাৰ্চিচাচৰ গল্পটোৰ ওপৰত চকু পৰিল। 

‌ নাৰ্চিচাচৰ কাহিনী এলকেমিষ্টজনৰ অৱগত নাছিল যে তেনেকুৱা নহয়, সেই নাৰ্চিচাচ, যি প্ৰতিদিনে এটা হ্ৰদৰ পাৰত বহি তাৰ স্ফটিক যেন পানীত নিজৰ প্ৰতিচ্ছবি চাই নিজৰ ৰূপত বিভোৰ হৈ পৰিছিল। তেওঁ নিজৰ ৰূপত ইমানেই বিভোৰ হৈ পৰিছিল যে তেনেকৈ নিজক চাই থাকোঁতে কোনোবা এটা ৰাতিপুৱা তেওঁ হ্ৰদৰ পানীত পৰি ডুবি গৈছিল। আৰু তেওঁ পৰা সেই স্থানত এজোপা ফুলগছ গজালি মেলিছিল, যাৰ নাম পিছলৈ মানুহে নাৰ্চিচাচ থৈছিল। 

‌কিন্তু এই কিতাপখনৰ লিখকে কাহিনীটো তেনেকৈ সমাপ্ত কৰা নাছিল। 

‌ তেওঁ কৈছিল, নাৰ্চিচাচৰ মৃত্যুৰ পাছত হ্ৰদটোক বিচাৰি অৰণ্যৰ দেৱীসকল আহিছিল আৰু দেৱীসকলে যেতিয়া হ্ৰদটো বিচাৰি পাইছিল,  তেতিয়া হ্ৰদৰ ফটিকৰ দৰে পানীখিনি ক্ৰমশঃ লুনীয়া চকুলোলৈ ৰূপান্তৰ হৈছিল। 

‌”কিয় কান্দিছা তুমি? ” দেৱীসকলে হ্ৰদক সুধিছিল। 

‌” মই নাৰ্চিচাচৰ বাবে কান্দিছো। ” হ্ৰদৰ উত্তৰ। 

‌” অাস! তুমি নাৰ্চিচাচৰ বাবে কন্দাটোত কোনো আশ্চৰ্য নাই বাৰু”, দেৱীসকলে কৈছিল, “যদিও আমি সকলোৱে তেওঁক অৰণ্যত পাইছিলো, মাত্ৰ তুমিয়েই তেওঁৰ সৌন্দৰ্য্য উপভোগ কৰিবলৈ সুযোগ পাইছিলা!” 

‌”কিন্তু…….. নাৰ্চিচাচ সুন্দৰ আছিলনে? ” হ্ৰদটোৱে সুধিছিল।

‌” সেইটো তোমাতকৈ ভালকৈ আৰু কোনেনো জানিব? ” দেৱীসকলে আচৰিত হৈ সুধিলে,” তেওঁ প্ৰত্যেকদিনাই তোমাৰহে পাৰত বহি নিজৰ ৰূপৰ সুধাপান কৰিছিল।”

‌হ্ৰদটো নিশ্চুপ হৈ ৰ ল। বহু দেৰিৰ মুৰত কলে, “মই নাৰ্চিচাচৰ কাৰণে কান্দিছো, কিন্তু নাৰ্চিচাচ কেনে আছিল দেখিবলৈ তেওঁক মই কেতিয়াও লক্ষ্যই কৰা নাছিলো। মই কান্দিছো কাৰণ, যেতিয়াই নাৰ্চিচাচ মোৰ পাৰত বহি নিজৰ প্ৰতিচ্ছবি চাইছিল, তেতিয়াই প্ৰতিদিনে তেওঁৰ দুচকুৰ গভীৰতাত মই মোৰ নিজৰ সৌন্দৰ্য্য প্ৰতিফলিত হোৱা দেখা পাইছিলোঁ।” 

‌”কি সুন্দৰ গল্প!  “, এলকেমিষ্টজনে ভাবিলে।

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s